EN

TEKNİK MAKALELER

Veritabanı ve Sistem Yönetiminin Önemi: Neden Önemsemelisiniz?

Doğru veritabanı ve sistem yönetimi, şirketinizin verimli bir şekilde çalışabilmesi için BT'nizin perde arkasında sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Bu yazıda, iyi bir veri yönetiminin neye benzediğini ve dış kaynak kullanımı yoluyla nasıl uygulanacağını inceliyoruz.

İyi veritabanı ve sistem yönetimi neden önemlidir?

Çoğu şirket çalışanı, veritabanlarını ve sistemleri günlük olarak kullanır. Sistem altyapısı sorun çıkarmadığı sürece birçok kişi nasıl çalıştığı hakkında fazla düşünmez. Ancak işler planlandığı gibi gitmediğinde, birdenbire sistemlerin nasıl yapılandırıldığı çok önemli hale gelir.

Bu nedenle veritabanı ve sistem yönetiminin planlanması son aşamaya bırakılmamalıdır. İyi sistem yönetimine öncelik vermek, günlük süreçleri optimize etmenize, sorunları önlemenize ve ortaya çıktıklarında hızla düzelterek her şeyin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Veritabanı yönetimi ve veritabanı yöneticileri

Forbes'un işaret ettiği gibi, "verileri yönetmek, verilere sahip olmak kadar önemlidir." Veritabanınızda saklanan veriler çok değerlidir, bu nedenle korunması, ihtiyaçlarınıza göre doğru şekilde yapılandırılması ve izlenmesi gerekir. Bu şekilde, gelirinizi artırabilir ve hizmetleri iyileştirebilirsiniz.
Veritabanı yöneticileri (Database administrators - DBA'lar) veri tutarlılığı, kolay erişim, izleme, kurtarma çözümleri ve daha fazlasını sağlamak için çalışır. Bu, genellikle 7/24 destek ve yönetim sağlayan bir uzman ekibi (uzaktan çalışan DBA'lar) aracılığıyla şirket içinde veya uzaktan yapılabilir.
Her şeyin sorunsuz çalışması için en iyi uygulamalara bağlı kalmak önemlidir. Aksi takdirde hayati verilerin tehlikeye atılması veya kaybedilmesi, verilere erişememek, eskimiş bilgileri içgörüler için kullanmak gibi kritik problemlerle karşılaşabilirsiniz.

İşletim sistemi yönetimi

Bazen sistem yönetimiyle birlikte anılan işletim sistemi (OS) yönetimi çok önemli bir faaliyettir. Yamalar konusunda güncel olduğunuzdan emin olmaktan erken uyarı almaya kadar, sistem yönetimi işletim sisteminin gözetimini ve bakımını içerir. Bu da işletmenizin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesine yardımcı olur.
Teknik ekibiniz, doğru işletim sistemlerinde derinlemesine uzmanlığa, deneyime ve ortaya çıkabilecek sorunları çözme becerisine sahip olmalıdır.

Dış kaynak kullanmalı mıyım?

Kurum içi BT uzmanları her zaman her şey hakkında bilgi sahibi olmak veya her olasılığı planlamak için ihtiyaç duydukları zamana ve kaynaklara sahip değildir. Bazı işletmelerde ise tam zamanlı, kendini işine adamış uzmanlar hiç bulunmaz. Bir dış kaynaktan alınan veritabanı ve/ya sistem yönetimi bu sorunu çözebilir, şirketlerin süreçlerini düzene koymalarına ve temel faaliyetlerine odaklanmalarına yardımcı olabilir. Böylece kurum içindeki uzmanlar  dikkatlerini diğer günlük ve önemli görevlere çevirebilir.
Bu hizmeti dışarıdan almak kuruluşların katma değerini artırır; maliyetli arıza sürelerini azaltır, sorunsuz bir şekilde daha gelişmiş teknolojilere geçmeyi sağlar, performansı artırır ve eğitim maliyetlerini düşürür. Ayrıca, harici hizmet tedarikçileri genellikle daha fazla kapasiteye sahiptir, bu da işi ölçeklendirmenin daha kolay olması anlamına gelir. 
Veritabanı yönetimini dışarıdan temin etmenin ve uzaktan çalışan veritabanı yöneticileriyle çalışmanın diğer faydaları şunlardır:
 • Daha yüksek performans
 • Daha düşük maliyetler
 • 24x7 veya 8x5 destek ve yönetim
 • Maliyetli sistem arıza sürelerinin önlenmesi
 • Yüksek işe alım ve eğitim maliyetlerinin azaltılması
 • Hızla değişen teknolojilerin verimli kullanımı
 • Alanında uzman bir ekiple çalışabilme becerisi
 • Risk paylaşımı

InspireIT – Veritabanı ve Sistem Yönetimi uzmanları

2003 yılından bu yana en kaliteli danışmanlık ve yönetim hizmetlerini sunuyoruz. Şirketlerin BT altyapılarını yönetmelerine yardımcı olmak için Avrupa, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde çalışıyoruz. İster basit veritabanı yönetimine, ister tam BT desteğine ihtiyacınız olsun; ekibimiz daima size yardımcı olmaya hazır.
Case Study - TARSİM'in tüm BT altyapısını yeniden şekillendirmek için yardımımıza ihtiyacı vardı. İşbirliğimiz şunları sağladı: 
 • Yüksek ve optimum performans sağlayan güvenli, hızlı, sağlam ve yüksek kapasiteli sistem mimarisi
 • Değerli sistem kaynaklarını kurtarma
 • Daha kaliteli ve tutarlı veri erişimi
Nasıl yaptık: Diğer unsurların yanı sıra proje, Tarsim altyapısının yedekleme yapısı olarak ZFS ve Active Data Guard ile Oracle Exadata platformuna taşınmasını, veritabanı konsolidasyonu için Oracle Multitenancy seçeneğini, raporlama ön uçta Oracle Business Intelligence (OBIEE 12c) ve ETL aracı olarak Oracle Data Integrator'ı (ODI 12c) içeriyordu.
Nasıl çalıştığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen info@inspirit.com.tr adresinden iletişime geçin veya hizmet sayfalarımızı ziyaret edin.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.