EN

TEKNİK MAKALELER

Verilerinizi Büyük Zararlara Karşı Koruyun: Oracle Bulut Koruma ve Felaket Kurtarma Hizmetleri

İş hacmimiz arttıkça ,  veri tabanlarına  bağımlı hale geliyoruz. Karar almak, pazarlama ve operasyonları optimize etmek,  müşteri etkileşimlerini takip etmek için veri tabanlarını kullanıyoruz.
 
Ancak, ne kadar çok veri toplarsak, sorun çıkma olasılığı da o kadar artıyor.
 
Verilerinize erişiminiz aniden kesilseydi ne yapardınız? Eğer bu sorunun yanıtını tam olarak bilmiyorsanız, felaket kurtarma planınızı yeniden düşünmeniz gerekebilir. Bu makalede, Oracle Bulut’un sunduğu veri koruma ve kurtarma seçeneklerini inceleyeceğiz.

 

Felaket kurtarmanın (Disaster Recovery - DR) Önemi

Felaket kurtarma, işletmenizin faaliyetlerine olan etkiyi en aza indirerek hayati önemdeki  teknolojiyi eski haline getirmeyi hedefler. 
 
Bir felaket kurtarma planının hızlı  uygulanabilmesi ve etkili olması gerekir. IBM’in belirttiği gibi, “kurtarma süresi ne kadar uzarsa, işletme o kadar olumsuz etkilenir. Dolayısıyla iyi bir felaket kurtarma planı, kaynağı her ne olursa olsun, kesintilerden hızlı bir şekilde çıkılmasını sağlamalıdır.”
 
Etkili bir felaket kurtarma planı iyi bir başlangıç olsa da, bu planı uygulamaya koymak için gerekli desteğe sahip olmak  önemlidir. Böylelikle, büyük zararlardan  kurtarma süreci beklenilen  şekilde ilerleyerek yeniden faaliyete başlamanızı sağlar.
 

Felaket Kurtarma Planında RTO ve RPO’nun Yeri Nedir?

Felaket kurtarma planları genelde iki temel parçadan oluşur. Bunlardan ilki kurtarma noktası hedefi (RPO), ikincisi ise kurtarma süresi hedefidir (RTO). İşletmeler bunları kullanarak  felaket kurtarma planının yürüttükleri faaliyete uyup uymadığına karar verebilirler.
 
RTO, kurtarmanın yapılarak işletme faaliyetlerinin normale dönmesinin hedeflendiği süredir. Ancak, Forbes’un da işaret ettiği gibi, RTO gerçek kurtarma süreniz olmayabilir. Planınızda bir şeyler ters giderse, örneğin çalışanlarınızdan birisi doğru yazılım hakkında yeterli bilgi sahibi değilse, gerçek kurtarma süreniz değişebilir. Buna, gerçek kurtarma süresi (RTA) adı verilir.
 
Ardından, kurtarma noktası hedefi gelir. RPO, şirketin ne kadar süre veri kaybına dayanabileceğine işaret eder. Bu, verilerinizi hangi sıklıkla yedeklemeniz gerektiğini belirler - on dakikalık bir veriyi kaybetmeyi göze alabilir misiniz? Bunu göze alamıyorsanız, sürekli yedekleme veya gerçek zamanlıya yakın veri kopyalama gerekebilir.

 

Neden Oracle Bulut?

Özellikle de veri merkeziniz bu amaç için tasarlanmamışsa, verileri yedeklemek ve hatasız bir felaket kurtarma planı oluşturmak kolay değildir.
 
Seçeneklerden biri, sistem mimarisini yeniden tasarlamak, bu amaca özel uyumlu depolama aygıtlarını satın almak ve hatalara karşı korumalı sistemlere geçmek gibi maliyetlere katlanarak bulunduğunuz tesisteki kurtarma kapasitenizi geliştirmektir. Alternatif olarak, bu adımları atmak yerine, her şeyin hazır olduğu bulut çözümlere yönelebilirsiniz.
 

Oracle Bulut Koruma ve Felaket Kurtarma Çözümleri

Oracle Bulut verilerinizi yedeklemeniz ve kurtarmanız için bir dizi hizmet sunuyor. Bunların arasında yedeklemelerle kurtarılamayacak veri tabanları için Data Guard, kapsamlı bir kurtarma yönetim sistemi, veri bağlanırlığının ve yedeklenmesinin sağlanmasına yardımcı olan yük dengeleme ve hızlı bağlantı ve bunun gibi daha birçok hizmet bulunuyor.
 
 

Oracle Bulut Altyapısı’nın (OCI) Çalışma Prensibi

Oracle Bulut Altyapısı 30 farklı coğrafi bulut bölgesinde kullanılabilir. Bölgesel gelişmelerden (doğal afetler gibi) dolayı kesinti yaşanma ihtimalini azaltmak için uygulamaları farklı bölgelere kurabilirsiniz. 
 
Her bölgedeki erişilebilirlik etki alanı (veri merkezleri) birbirinden izole edilmiştir ve aynı anda hata verme olasılığıı düşüktür. Ayrıca, her bir bölgede aynı donanıma bağlı olmayan üç hata etki alanı (donanım/altyapı grupları) bulunmaktadır.  
 
Oracle Bulut aynı zamanda nesne, blok ve dosya depolama da dahil olmak üzere her türlü ihtiyaç için yüksek erişilebilirliğe sahip depolama hizmeti sunar. 
 

Maliyet Tasarrufu ve Daha Düşük Sahip Olma Maliyeti 

Bulut teknolojisiyle çalışan bu kurtarma hizmeti modelinde, işletmeler kullandıkları kadar ödeyerek  lisanslama giderlerini azaltabilmekte ve bu hizmet birçok şirket için erişilebilir hale getirilmektedir. 
 
Sabit maliyetler ve felaket kurtarma hizmetlerinin bütününe sahip olmanın ve yönetmenin karmaşıklığı kolaylıkla aşılmakta ve yedek sistemler için daha müşteri dostu OPEX (İşletme Maliyeti) modeli benimsenmektedir. 
Felaket Kurtarma Planınızı Uygulamak
Felaket kurtarma planınızın ve veri yedekleme stratejinizin işletmenizin ihtiyaçlarına uygun olması önemlidir. Bu alandaki uzmanlarla çalışmak, tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şeyi belirlemenize ve uygulamanıza yardımcı olarak süreci basitleştirebilir. Inspire IT olarak:
 
  • Bir Oracle Bulut Stratejisi ve Yol Haritası oluşturabiliriz 
  • Hangi sistemlerin Orace Bulut’a taşınacağını belirleyebiliriz
  • Hangi tür Orace Bulut hizmetlerinin kullanılabileceğini belirleyebiliriz:
  • SaaS : Hizmet olarak yazılım
  • PaaS : Hizmet olarak platform
  • IaaS : Hizmet olarak altyapı

 

Ayrıntılı bilgi almak için, lütfen hizmetler sayfalarımızı ziyaret edin veya sektörle ilgili en son fikirlerimizi okuyun.
 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.