EN

TEKNİK MAKALELER

Veri Ambarı (Data Warehousing) Nedir ve Neden Önemlidir?

Çoğu kuruluş verilerden bir şekilde yararlanması gerektiğini bilir, ancak bir veri stratejisi oluşturmak göz korkutucu olabilir. Hangi veriler analiz edilmelidir? Nasıl saklanmalıdır? Eyleme geçirilebilir içgörüler elde etmenin en iyi yolu nedir?  Bu sorular için veri ambarı yönetilebilir bir çözüm sunar.

Veri ambarı nedir?

Birçok kuruluş günlük verileri verimli bir şekilde idare eder, ancak bu veriler her zaman analiz için optimize edilmez. Veri ambarları bunu değiştirebilir.
 
Veri ambarı, verileri yararlı bir şekilde depolayan ve yöneten bir sistemdir. Düzenli rafları ve kayıt tutma sistemi olan bir depo hayal edin; ihtiyacınız olduğunda faydalı bilgileri bulup alabilirsiniz.
 
Veri ambarı, araştırma ve analiz için kullanılabilecek, her biri uygun şekilde organize edilmiş birçok veritabanı içerebilir. Böylece şirket genelindeki soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca işlemsel veritabanları ve veri analitiği veritabanları, kolaylık ve hız için ayrı ayrı saklanabilir.

Veri ambarı geliştirme ve iş zekası arasındaki bağlantı nedir?

İş zekası (BI), içgörüler için verilerin toplanmasına, düzenlenmesine ve analizine verdiğimiz addır. İşletmeler hakkında faydalı kararlar vermemize yardımcı olur.
 
Örneğin, teslimat sürelerini hızlandırmak veya alışveriş modellerini incelemek isteyebiliriz. İş zekası, şu anda veya geçmişte neler olduğunu analiz ederek bunu yapmamıza yardımcı olur.
 
İş zekasının düzgün çalışmak için zenginleştirilmiş ve merkezi verilere ihtiyacı vardır ve veri ambarları stratejinize bir temel sunabilir. Farklı kaynaklardan gelen verileri tutarlı ve doğru biçimde birleştirerek iş zekasını desteklemek için tasarlanmıştır.
 
Not: İş zekası bazen analiz sürecinde kullanılan araçlara atıfta bulunabilir.

Şirketler neden veri ambarı projelerine yatırım yapıyor?

İş zekası önemi tartışılmaz,fakat neden bir veri ambarı projesine yatırım yapmayı seçmelisiniz? Biz veri ambarlarının, doğru bilgiyi doğru yerde ve zamanda almanın en iyi yollarından biri olduğuna inanıyoruz.
 
Verileri doğru bir şekilde kullanarak şirketinizi daha karlı hale getirme ve daha hızlı büyüme yeteneğini parmaklarınızın ucuna taşıyabilirsiniz.

Veri ambarı geliştirmenin Geocell'in yeni faturalandırma sistemlerinden en iyi sonucu almasına nasıl yardımcı olduğunu okuyun.

Veri ambarı geliştirme neleri içerir?

Veri ambarı geliştirme projeleri ayrıntılı analize, mantıksal model tasarımına ve çeşitli kaynaklardan merkezi ambar veritabanına düzenli veri aktarımlarına ihtiyaç duyar.
 
Geliştirmeye başlamadan önce, bir değerlendirme yapmak ve işin gereksinimlerini analiz etmek önemlidir. Böylece veri ambarı ihtiyaçlarınıza göre tasarlanabilir.
 
Veri ambarı geliştirmenin temel bileşenlerinden biri, verileri işleme şeklidir. InspireIT'de, verilerin sorunsuz bir şekilde akmasına yardımcı olmak için Çıkarma-Dönüştürme-Yükleme (ETL) süreçlerine odaklanıyoruz. Veri ihtiyaçlarınızı ve kaynaklarınızı analiz edip anladıktan sonra, size en uygun ve en doğru veri süreçlerini uygulamak için çalışıyoruz.
 
Verimli olan ve görsel/derinlemesine analiz sağlayan iş zekası araçlarını entegre etmek de önemlidir. Bu şekilde, yalnızca verilere erişmekle kalmaz, aynı zamanda değerli içgörüler edinirsiniz.

Veri ambarı geliştirme danışmanlık hizmetleri

Veri ambarınızın size uygun olması gerekir. Bu nedenle, hem veri analitiğini hem de işinizi anlayan bir danışmanlık hizmeti almak önemlidir. InspireIT, projenize değer katan hizmetler sunar. Kattığımız değerlere şunlar dahildir:
 
  • Proje Yönetimi
  • Gereksinimlerin analizi
  • ETL tabanlı geliştirme
  • Veri temizleme
  • Bakım ve yönetim
  • Analitik veri işleme (OLAP)
…ve dahası.
 
Stratejik kararlarınız için gereken önemli ve doğru bilgileri almanıza yardımcı olmak adına iş zekası çözümleri ve raporlama hizmetleri de sunuyoruz.

Neden InspireIT?

Analiz ve derin endüstri bilgisine dayanarak şirketiniz için en uygun iş zekası çözümleri sunuyoruz. Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmek için info@inspirit.com.tr adresine e-posta göndermeniz yeterli.
 
Daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Müşterilerimize neler sunduğumuzu öğrenmek için hizmetler sayfamızı ziyaret edin.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.