EN

TEKNİK MAKALELER

Teknik Personel Alımında Dış Kaynak Kullanımı – Bilmeniz Gerekenler

Çalışanlarımız, kuruluşlarımızın yapıtaşıdır. Bu nedenle işe alım söz konusu olduğunda, şirketlerin doğru adayı bulduklarından emin olmaları gerekir. Yüksek düzeyde teknik becerilere ihtiyaç duyan şirketler için bu büyük bir görev olabilir.  Teknik personelin işe alımında dış kaynaktan faydalanmak zamandan tasarruf sağlayabilir ve pozisyon için en iyi kişiyi bulmanıza yardımcı olabilir.
 

Neden İşe Alımda Dış Kaynaktan Faydalanmalısınız?

Doğru çalışanı bulmak zaman ve kaynak gerektirir. Her şey yolunda giderse yeni işe aldığınız kişi işinize inanılmaz bir değer katabilir. Bu, zaman ve paradan tasarruf ederek, ek beceriler kazandırarak, sorunları çözerek, liderliği geliştirerek veya ekibin kararlılığına ve motivasyonuna katkıda bulunarak olabilir.
 
Yanlış çalışanı işe almak ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Hem maliyeti yüksektir hem de içerideki dinamiği kötü etkiler. Bu durumda ne yaparsınız? İşe aldığınız kişileri doğru standartta eğitmek için zaman ve kaynak mı harcarsınız, yoksa yollarınızı ayırıp yeni bir aday aramaya mı başlarsınız?
 
Teknik personelin işe alımında bir dış kaynakla çalışmak bu risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Uygun olmayan yüzlerce aday arasından arama yapmak yerine ihtiyacınız olan niteliklere ve deneyime sahip potansiyel yeni çalışanların bir listesiyle işe başlarsınız.
 
Bu da işletmenize üstün yetenekli çalışanların getireceği rekabet avantajını ve kurum içi kaynaklarınızın ihtiyaç duyduğunuz yere odaklanmasını sağlar.
 

Dış Kaynak Kullanımının Avantajları

1. Daha iyi adaylara ulaşın

Mükemmel adayı bulmak için, bir sonraki fırsatını bekleyen çok yetenekli teknoloji profesyonellerinden oluşan bir havuza ihtiyacınız var. Bu olmadan, şirketler en iyi adaylara erişemez.
 
Teknoloji alanında uzmanlaşmış dış kaynak ekipleri, yeni pozisyonunuz için doğru insanları nerede arayacağını bilir.
 

2. Çevik kalın

En kaliteli adayları bulmak zaman ve para gerektirir. Bir işe alım veya headhunting şirketiyle çalışırken, ister geçici ister kalıcı bir rol olsun, işiniz büyüdükçe hızlı bir şekilde işe alım yapmak için esnekliğe ve kaynaklara sahip olduğunuzu bilirsiniz.
 

3. Zaman (ve para) kazanın

İşe alım, kurum içi ekipleri zayıflatabilir. İşe iyi niyetle girişilse bile geniş bir arama, dikkatli seçimler, çoklu görüşmeler ve daha fazlasını içeren güçlü işe alım süreçleri oluşturmak ve sürdürmek her zaman mümkün değildir.
 
Dış kaynak kullanımı zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve sürecin eksiksiz bir şekilde yapıldığına dair güven vererek en iyi adaylarla buluşturur.
 

Kuruluşunuz için Doğru Dış Kaynak Şirketi Nasıl Bulunur?

Şirketler ne tür yeteneklere ihtiyaç duyduklarını, teknik personel işe alım şirketleri ise bu yetenekleri nerede bulacaklarını biliyorlar. Kulağa mükemmel bir uyum gibi gelse de, hangi dış kaynak şirketinin işiniz için doğru olduğundan emin olmanız gerekir.
 
Dikkat etmeniz gereken en önemli özellik, sektörünüz hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Harika bir teknoloji işe alımı, bir pozisyon tanımındaki moda sözcükleri CV'yle eşleştirmekle ilgili değildir. Tam olarak neye ihtiyaç duyulduğunu ve birinin bu pozisyona nasıl uyabileceğini anlamakla ilgilidir. İhtiyacınız olan alanlarda uzmanlaşmayan teknoloji dehalarıyla görüşme yapmanın bir anlamı yoktur!
 
Şirketin teknik işe alım konusundaki yaklaşımını sormak da iyi bir fikirdir. İşe alma hedeflerinizi gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceklerini bulmaya odaklanmalıdırlar. Kriterlerinize uyan adaylara erişim hakkına ve birlikte çalışmaya yönelik olumlu bir yaklaşıma sahip olmalıdırlar.
 

Dış Kaynak Firmasıyla Anlaşma Süreci Nasıldır?

Her şirketin kendi işe alım yöntemi vardır. Tabii ki biraz önyargılı olabiliriz ama bizimkinin en iyilerinden biri olduğunu düşünüyoruz! İşte çalışma biçimimiz:
  1. Yüz yüze görüşmede iş ihtiyaçlarınızı analiz ederiz.
  2. Ekibimiz, kariyer portalları veya iç yetenek veri tabanı aracılığıyla uygun adaylara ulaşır.
  3. Adayları teknik uzmanlıklarına ve kişilik profillerine göre bire bir görüşmelerde değerlendiririz.
  4. Son olarak, pozisyona uygun niteliklere sahip kısa listedeki adayları size sunarız.

Mükemmel Teknik Adayınızı İşe Almak İçin İlk Adımlar

2003 yılından bu yana Avrupa, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde teknik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Teknik işe alımdan veri yönetimine ve iş zekasına kadar, işletmelerin ellerinden gelenin en iyisini elde etmelerine yardımcı oluyoruz.
 
Doldurmanız gereken açık bir teknik pozisyonunuz varsa bizimle iletişime geçin.

 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.