EN

TEKNİK MAKALELER

Şirketiniz için En İyi Bulut Mimarisini Nasıl Seçersiniz?

Günümüzde şirketlerin çoğunun bir şekilde buluta geçtiğini görüyoruz. Aslında, 2021 itibariyle tüm kurumsal verilerin yaklaşık %50'si buluta taşınmış durumda. Veri yönetiminden müşteri hizmetlerine kadar dünyanın dört bir yanındaki ekipler, daha kısa sürede daha fazlasını yapilmek için bulut hizmetlerinin gücünden yararlanıyorlar.
 
Ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bulut mimarisi olduğundan, bu yönde atılacak bir adım ilk başta göz korkutucu görünebilir. Bu karmaşık ortamda yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilecek ve şirketiniz için en iyi bulut mimarisini seçmenizde size destek sağlayacak birkaç yararlı ipucunu burada bulabilirsiniz.
Bulut hizmetleri çeşitleri nelerdir?

Bulut kavramı soyut görünebilir ancak tanımı sandığınızdan daha nettir. Microsoft tarafından tarif edildiği şekliyle “bulut, dünya çapında birbirine bağlı ve tek bir ekosistem olarak çalışması amaçlanan çok geniş bir uzak sunucular ağıdır”.

 

 
Bu durum, şirketlerin, bireylerin ve kamu kuruluşlarının tamamının bulut aracılığıyla bilgi depolayabileceği, uygulamalarını çalıştırabileceği ve daha başka şeyler yapabileceği anlamına gelir. Bulut hizmetleri şunları içerir:
 • Servis olarak altyapı (IaaS)
 • Servis olarak platform (PaaS)
 • Servis olarak yazılım (SaaS)
 • Servis olarak veri (DaaS)
Bulut mimarisi, bu bulut yapılarını oluşturan teknolojileri, bileşenleri ve bu bileşenlerin nasıl etkileşimde bulunduğunu ifade eder.
Neden bulut mimarisine geçiş yapılmalı? Faydaları.

Şirketinize sağlayacağı faydalar, aradığınız şeye göre değişecektir. Ancak bulut mimarisi, esas olarak kurum içi BT altyapısının bir uzantısıdır. Bulut hizmetleri şirketinizin ölçeklenebilir kalmasına, maliyetleri düşürmesine ve daha iyi bir olağanüstü durum kurtarma yapısı oluşturmasına yardımcı olabilir.

 

Teknoloji ve kullanım örnekleri geliştikçe, bulutun sağladığı aşağıdaki gibi avantajlar da gelişir:

 

1. Donanımda maliyet ve zaman tasarrufu

Büyük bir şirket içi veri merkezinin olmaması, bakım gereksinimini en aza indirir ve bunun yerine diğer önemli görevlere odaklanabilen çalışanlara zaman kazandırır. Dahası, şirketler zaman içerisindeki büyük donanım yatırımlarından ve  amortisman maliyetlerinden kaçınmış olurlar.

 

2. İş birliğini teşvik etme

Şirket içinde dosya ve bilgi paylaşımı her zaman kolay bir süreç değildir. Bulut hizmetleri, verilere kolay ve paylaşımlı erişime izin verirken kuruluşunuz içinde çevrim içi iş birliğini destekler.

 

3. Ölçeklenebilir kalma

Bulut hizmetleri, hem küçük hem de büyük şirketler için ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarır. Tamamıyla şirket içi kaynaklara bağımlı kalmak yerine bulutun sunduğu esneklikten yararlanırsınız.

 

4. Olağanüstü durum kurtarmayı iyileştirme

Tüm verileriniz tek bir fiziksel lokasyonda depolanıyorsa, kesinti yaşama riskiniz yüksektir. Birçok bulut sağlayıcısı (Oracle Cloud gibi), izole edilmiş yüksek kullanılabilirlik sağlayan ve birden çok yedekli etki alanları ile farklı coğrafi bölgelerde depolama altyapısı sunar. Bu, korumayı artırırken hızlı bir normale dönme süresi için size iyi bir fırsat verir.

 

Son makalemize göz atarak felaket kurtarma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bulut mimarisi türleri

Bulut mimarisinde her ihtiyaca karşılık gelen tek bir yaklaşım yoktur. Ancak, seçtiğiniz bulut bilişim türü genellikle şu üç kategoriden birine girer:

Genel bulut

Bu tür, üçüncü taraf bir sağlayıcının veri merkezine sahip olduğu ve yönettiği en yaygın bulut bilişim türüdür. Kullanıcılar (veya kiracılar) bulutu ve kaynaklarını birbirleriyle paylaşarak kullanırlar.

Özel bulut

Özel bir bulutta kaynaklar yalnızca bir kuruluş tarafından kullanılır. Bu yapı genellikle şirket içinde barındırılır ancak ayrı bir sağlayıcı aracılığıyla da çalıştırılabilir.

Hibrit bulut

Hibrit bulut, bunların ikisini şirket içi altyapı ve genel bulut öğeleriyle birleştirir.
 
Bulut bilişimin birçok biçimi vardır ve hepsi birbirinden farklıdır. Bu nedenle işinize uygun bulut mimarisini seçmek büyük önem taşır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz uzmanlarımız size yardımcı olabilir.
Bulut mimarisinde en iyi uygulama pratikleri nelerdir?
Bulut mimarisinin hem güvenilir hem de güvenli olması gerekir. İş süreçlerini kolaylaştırmalıdır. Farklı sağlayıcıların en iyi uygulamalarına göz atmak, bulut mimarisini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini görmenize yardımcı olabilir.
 
Örneğin, Oracle Bulut Altyapısı en iyi uygulama pratikleri dört hedef gözetir:
 • Güvenlik ve mevzuata uyumluluk
 • Güvenilirlik ve dayanıklılık
 • Performans ve maliyet optimizasyonu
 • Operasyonel verimlilik

 

Amazon AWS ve benzer şekilde Microsoft Azure bulut mimarileri için ana ilkeler (sütun adını verdikleri) geliştirmiştir:
 

Operasyonel Mükemmellik Sütunu

Performans Verimliliği Sütunu

Güvenlik Sütunu

Maliyet İyileştirmesi Sütunu

Güvenilirlik Sütunu

Sürdürülebilirlik Sütunu

 
Bu arada, Snowflake'in veri mimarisi ilkeleri web sayfası şu konulardaki en iyi uygulamalardan bahseder:
 • Verileri paylaşılan bir kaynak olarak kabul etme
 • Güvenlik ve erişim kontrolünün sağlanması
 • Veri taşıma ve replikasyonunu azaltma veya ortadan kaldırma

Şirketiniz için doğru bulut mimarisini uygulamak hayati önem taşır. InspireIT’deki size uzmanlarımız nasıl yardımcı olacaklarını biliyorlar.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin veya en son teknik makalelerimize göz atın.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.