EN

TEKNİK MAKALELER

Operasyonel Veri Deposu (ODS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğru verilere sahip olmak hayati derecede önemlidir ancak verileri depolama, yönetme ve kullanma şekliniz optimize edilmemişse daha az değer taşır. Operasyonel veri depoları, daha önceden izole edilmiş hâlde bulunan sistemler üzerinde güncel veriye dayalı bir yapı kurmanıza ve verilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Peki nasıl çalışıyor?

Operasyonel Veri Deposu Nedir?

Operasyonel veri deposu (ODS) şirketiniz için gerçek zamanlı veri sağlayan merkezi bir veritabanıdır. Farklı operasyonel sistemlerde neler olup bittiğinin anlık görüntüsünü verir.
 
ODS kullanarak, kuruluşlar verilerini neredeyse gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilirler. Bu veritabanları genellikle finans, telekom ve altyapı kuruluşlarında bulunanlar gibi büyük boyutlu ve yüksek frekanslı uygulamalarla kullanılırlar.

ODS ve Veri Ambarı arasındaki farklar

Veri ambarı ve operasyonel  veri deposu farklı şeylerdir. Yukarıda belirtildiği gibi bir operasyonel veri deposu, gerçek zamanlıya çok yakın değerler gösterir. Bu, verilerin geçici olduğu ve kısa bir yaşam döngüsüne (herhangi bir anda üzerine yeni veriler yazılabilir) sahip olduğu anlamına gelir.
 
Diğer taraftan, bir veri ambarı daha kararlıdır ve geçmiş veriler üzerinde arama yapılmasına imkân tanır. Veriler statiktir ve stratejik analizler yapmaya yardımcı olur. Son makalemizde açıkladığımız gibi bir veri ambarı, düzenli raflar ve kayıt tutma sistemi ile bir fiziksel ambarı andırır. Tam olarak ihtiyacınız olduğu anda gerekli bilgileri bulup çıkarabilirsiniz.

ODS’nin kullanım alanları

Açıkçası ODS, veri ambarına bir alternatif değildir. Ancak ODS'nizin veri ambarına giden veriler için bir hazırlık ortamı olarak iş görebileceğini düşünebilirsiniz.
 
Ayrıca, yalnızca uzun bir süre boyunca toplanan veriler yerine gerçek zamanlıya yakın verileri analiz etmenize olanak sağlayarak iş zekasını da destekleyebilir.
 
Bunun yanında, diğer sistemler için yedek olarak veya test ve geliştirme süreçleri için bir operasyonel veri deposu kullanabilirsiniz.

ODS’nin avantajları

Operasyonel veri deposu aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlar.
 

Gelişmiş raporlama

ODS ile çeşitli kaynaklardan gelen verileri bir araya getirerek, her bir kaynağa ayrı ayrı başvurmanıza gerek kalmadan kolay anlaşılır operasyonel veri raporları oluşturabilirsiniz.
 

Güncel ve gerçek zamanlıya yakın veriler

ODS, neredeyse gerçek zamanlı güncel veriler ve beraberinde analitik raporlamalar sağlar. Bu sayede olan biten her şeyi neredeyse olduğu an bilirsiniz.
 

Daha geniş raporlama yetenekleri

Şirketteki herkesin veri kaynaklarına erişmesine izin vermek sorun yaratabilir. Ancak bir ODS’yi daha geniş bir kullanıcı grubunun raporlama yeteneklerine erişebilmesi için yapılandırabilirsiniz.
 

Ölçeklenebilir çözümler

Sistem, çok çeşitli kaynaklardan gelen verileri işleyebilir. Bu, ona işinizle birlikte büyüme kabiliyeti sağlar.

 Veri depolama yönetimi

Verilerinizi kullanışlı bir şekilde saklamak zor görünebilir. Ancak, şirketiniz için hangi yöntemlerin verilerinize uygun olduğunu analiz ettiğinizde her şey çok daha net hâle gelir. Örneğin, veri yönetimi kurallarını, kapasitenizi, esnekliğinizi, depolama sistemlerinizi ve daha fazlasını göz önünde bulundurmanız gerekir.
 
Felaket kurtarma sistemlerinin mevcudiyetinin yanında doğru sistem ve süreçlerin yardımıyla, verileriniz üzerinde kendinizden emin ve güvenilir bir şekilde çalışabilirsiniz.
 
InspireIT olarak veri ambarı, operasyonel veri depoları ve daha başka alanlarda uzmanlaşmış veri yönetimi ve iş zekası hizmetleri sunuyoruz. Avrupa, Orta Doğu ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ederken birçok başarılı projeyi hayata geçirdik. 
 
Operasyonel Veri Deposu (ODS) katmanı için geliştirdiğimiz "Inspire Report Loader" çözümü, şirket raporlama ekiplerinin "Data Lake" ortamından gerçek zamanlıya yakın şekilde neredeyse binlerce günlük operasyonel raporu sorgulamasına ve saklamasına yardımcı olur. Rapor bağımlılıklarının otomatik çözümlemesi, detaylı rapor zamanlama ayarları ve paralel çalışma mekanizmaları gibi ek özellikleri bulunur.
 
Uzmanlarımız size nasıl yardımcı olabileceklerini biliyorlar. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin veya en son teknik makalelerimize göz atın

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.