EN

TEKNİK MAKALELER

Nearshore Yazılım Geliştirme İçin En İyi Uygulamalar

Nearshore, offshore gibi bir dış kaynak kullanım modelidir. Aradaki fark, offshore projelerindeki kişilerin genellikle birbirine çok uzak mesafelerde olması, nearshore projelerinde ise iş ortaklarının genellikle şirketin genel merkezine yakın saat dilimlerinde yerleşik olmasıdır. Nearshore yazılım geliştirmenin detaylarına bir göz atalım.
Nearshore yazılım geliştirme nedir?
Dış kaynak yazılım geliştirme faaliyetleri, ilave yardıma ihtiyaç duyan şirketler için harika bir çözüm olabilir. Daha geniş bir yetenek havuzuna erişimlerini sağlar, bütçeleri dahilinde çalışmalarına yardımcı olur ve projeyi asgari bütçelerle ölçeklendirilebilir.
 
Bununla birlikte, birçok işletme, BT işe alımı söz konusu olduğunda, kendilerini ya çok yerel veya çok uzak yeteneklere (offshore yazılım geliştirme) yönelirken buluyor. Offshore yazılım geliştirme uygun maliyetli olabilir, ancak uzun mesafeli işbirliği söz konusu olduğunda zorluklar da getirebilir. Bu arada, çok yerel kalmak da seçeneklerinizi sınırlayabilir.
 
İşte burada nearshoring devreye giriyor. Nearshore yazılım geliştirme, şirketinizin genel merkezine yakın bir ülke veya bölgede yer alarak öne çıkıyor. Peki, nearshore çalışmayı nasıl kendi avantajınıza çevirebilirsiniz?
1. Nearshore bir şirketle çalıştığınızdan emin olun
Fiziken şirkette bulunmayan çalışanların uzaktan çalıştığını söyleyebiliriz. Offshore ekiplerinin size çalışmasını sağlamak mümkün olsa da, ekibinizi merkeze biraz daha yaklaştırmanın birçok faydası vardır.
 
Mesafe arttıkça zaman farkı da artar. Yakındaki bir şirketle çalışmak, çalışma saatlerinizin çakışma şansının artması anlamına gelir ve bu da iletişime yardımcı olur. Benzer zamanlarda uygun olduğunuzda projeleri denetlemek ve şirketler arasında güven oluşturmak da daha kolaydır. Bu, BT işe alımı sırasında akılda tutulması gereken önemli bir noktadır.
 
Aynı şekilde, bir nearshore şirketinin sizin dilinizi akıcı bir şekilde konuştuğunu ve gerekirse iki konum arasında seyahat etmenin kesinlikle daha kolay olduğunu görebilirsiniz.
2. Başlangıçta ayrıntılı bir kapsam dokümanı oluşturun
Herkesin bir projenin neyi kapsayıp, neyi kapsamadığını bilmesine yardımcı olacak bir çalışma metodu vardır. Bu, dış kaynaklarınızın iş için gerekli becerilere sahip olsa bile hatalara ve yanlış anlamalara yol açabilecek daha az tahminde bulunulması anlamına gelir.
 
Kapsam dokümanı projenin temelini oluşturur, teslimatları, kilometre taşlarını ve faydalı olabileceğini düşündüğünüz diğer bilgileri detaylandırır. Konuyla ilgili herkes, daha sonra nerede olduklarını anlamak için gerektiğinde işin kapsamına başvurabilir.
 
İyi bir çalışma kapsam dokümanı spesifik olmalıdır, neyin teslim edilmesi gerektiği konusunda herhangi bir anlaşmazlık varsa, kapsam dokümanı bu soruları cevaplamalıdır. Tabii ki, projeler yolda değişebilir ve bu nedenle, işler geliştikçe kapsam dokümanının değiştirilmesi gerekebilir.
3. Zaman çizelgelerinin gerçekçi olduğundan emin olun
İdeal zaman çizelgesi her zaman en gerçekçi zaman çizelgesi değildir. Yedek zaman aralığı koymadan kısa proje teslim tarihleri belirlemek, tüm proje üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Görev yönetimi platformu Asana'nın açıkladığı gibi, yapılması gereken her şeyi listelemek ve ardından her adımın ne kadar süreceğini hesaplamak önemlidir. Ancak bir zaman çizelgesi oluşturmak burada bitmiyor.
 
Bağımlılıkların haritasını çıkarmak, daha gerçekçi bir zaman çizelgesi oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu, hangi görevlerin birbirine bağlı olduğunu ve hangi görevlerin aynı anda yapılabileceğini listelemek anlamına gelir. Bu nedenle, süreçteki bir adım gecikirse, başka nelerin etkileneceğini bilirsiniz.
4. Bir kalite güvence (QA) planı oluşturun
Bir kalite güvence planı olmadan sizin ve dış kaynak teknik ekibinizin aynı bilgi seviyesinde olup olmadığını bilmek zordur. Kalite güvence planının amacı, yazılımın üretim ve teslimatının tüm aşamalarında belirli bir standartta tutulmasıdır.
 
Bu, projenin kapsamı ve kaynakları özelinde, amaçların, tekniklerin ve metodolojilerin belirlenmesi anlamına gelir.
5. Ekip üyeleriniz arasında iletişim olduğundan emin olun
İletişim açısından beklediğinizi oluşturmak, bir projenin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir. Bu, projenin başlangıcında yapılmalıdır. Ne kadar düzenli iletişimde kalacağınızı ve hangi iletişim türleri için hangi iletişim platformlarını kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.
 
Nearshore yazılım geliştiricilerle çalışmak, ekibinizin asla çok uzakta olmadığı anlamına gelir. Ancak aktif olarak iyi iletişim kurmak için çaba sarf etmek, yazılım geliştirme projenizin başarısına katkıda bulunacaktır.

BT işe alımında dış kaynak kullanımı

Doğru teknik ekip üyelerini bulmak göz korkutucu görünebilir. Bilginiz ve bağlantılarınız doğru adayı bulmak için yeterince derine inmiyor olabilir, ya da işe alım uzmanınız aradığınızı anlayacak teknik bilgiye sahip olmayabilir. Her iki durumda da dış kaynak işe alım süreciniz uygun olmayan adaylarla sonuçlanacaktır.
 
Teknik işe alımınızı uzman teknoloji ajanslarına emanet etmeniz, neye ihtiyacınız olduğunu anlayan insanlarla çalışabileceğiniz anlamına gelir. InspireIT olarak büyük bir yetenek havuzuna erişimimiz var, ve ihtiyaçlarınızı anlamak ve sağladığımız adayların ideal uyum sağladığından emin olmak için birkaç aşamalı (kişilik özellikleri, ekip uyumu, teknik bilgi, saha deneyimi vb.)  mülakat süreçleri uyguluyoruz.
 
Nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için lütfen info@inspirit.com.tr adresinden iletişime geçin veya hizmet sayfalarımızı ziyaret edin.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.