EN

TEKNİK MAKALELER

Her CTO’nun Bilmesi Gereken BT Dış Kaynak Kullanım Trendleri

En iyi ürün ve hizmetleri geliştirmek ve sunabilmek için en iyi yeteneklerle çalışmanız gerekir. BT hizmetlerini dışarıdan temin etmek, zamandan tasarruf sağlamak ve son derece donanımlı yetenekler bulma konusunda günümüzde oldukça popüler bir çözüm hâline geldi.
 
Diğer taraftan, BT dış kaynak kullanımı gelişmeye devam eden alan. Şirketlerin potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilmeleri ve büyümeye devam edebilmeleri için en son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. BT dış kaynak kullanımı ile ilgili 2022’nin bu dört trendi, doğru yetenekleri bulmanızda size yardımcı olabilir.

Neden dış kaynak?

Şirketlerin dış kaynak kullanmaya karar vermesinin birçok nedeni olabilir, ancak bu genellikle şirket içi kaynaklarla ilgili problemlere dayanır. Mevcut ekipleriniz doğru becerilere veya müsaitliğe sahip değilse, dünyanın her yerinden yardım için hazır olan teknoloji uzmanları her zaman vardır.
 
Bu aynı zamanda operasyonlarınızı ölçeklenebilir hâle getirir. Teknik kapasitenin siz büyürken önünüzde hazır şekilde beklemesi gerekmez. Şirkete ekipman satın almanıza veya çalışma saatlerini yeni personelin eğitimi için harcamanıza gerek yoktur. Şirket içinde minimum etki ile operasyonlarınızı gerektiği gibi büyütüp küçültebilirsiniz.
 
Ayrıca, uzmanlaşmış teknoloji şirketleri, projeniz için doğru teknolojilerle çalışacak kaynaklara ve bilgiye sahiptir. Böylece, bir projeye derhâl başlayabilme olanağı sayesinde öğrenme eğrisini kısaltarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Dış Kaynak Kullanım Trendleri 2022

1. Gelişmiş araçları işin içine dâhil etme

Şirketler, mevcut teknoloji süreçleri üzerinde düşünürken geleceği de göz önünde bulundurmalıdır. Şu anda kullandığınız araçlar ve uygulamalar kısa vadede işe yarayabilir, peki ya ileride? Rakipler daha gelişmiş araçlarla çalışmaya başladıkça, uyum sağlamaya hazır olmayanlar geride kalabilirler.
 
Örneğin, veri söz konusu olduğunda, bulut tabanlı iş birliği çözümleri ve otomasyon araçları üretkenliği ve verimliliği artırabilirler. Ancak, çalışanlarınızın onları kullanabilmesi için doğru beceri ve bilgiye sahip olması gerekir. BT operasyonlarınızda tamamen veya kısmen dış kaynak kullanımını tercih etmeniz, operasyonlarınız için doğru araçlarla çalışma imkânı elde etmenize yardımcı olabilir.

2. Esnek çalışma saatleri 

Şirketlerin, bütün  çalışanlarından tamamen aynı şekilde iş yapmalarını beklediği günler geride (veya neredeyse) kaldı. Pandemi ofis yaşamını sarsarken, birçok şirket esnek ve hibrit ortamların kendileri için fayda sağlayabileceğini görmeye başladı.
 
Dünya Ekonomik Forumu 2022 raporu’na göre, “bundan geri dönüş yok”. Raporda doğru politikalar uygulandığında uzun vadeli esnek çalışma modelinin, üretkenliği artırabileceği, daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlayabileceği ve çok ihtiyaç duyulan gizli yetenek havuzlarını devreye sokabileceği belirtiliyor. Bu arada, üst düzey yöneticilerinin %79'u şirketlerin daha fazla esnekliğe imkân tanıyarak fayda sağlayacağına inanıyor.
 
Dış kaynak kullanımı söz konusu olduğunda, esnekliğe açık olmak, doğru yeteneği bulmanıza ve elinizde tutmanıza yardımcı olabilir.

3. Güvenlik gittikçe daha fazla ilgi odağı hâline geliyor

Siber güvenlik günümüzde şirketler için en büyük öncelik olmalıdır. Ancak kullandığımız teknolojiler geliştikçe sistemlerimizi güvende tutmanın zorlukları da artıyor. Kendinizi artık bir anda yakın zamana kadar var olmayan güvenlik tehditleriyle karşı karşıya buluyorsunuz.
 
Öncelikler yer değiştirdikçe ve tehditler farklılaştıkça uzmanlar, siber güvenlikten siber dayanıklılığa geçişi önemli bir adım olarak tanımlıyor.
 
Bu kapsamda doğru teknolojilere adapte olmak da büyük önem kazanıyor. Örneğin IBM, bulut modernizasyon stratejilerinde daha ileride olan kuruluşların, bu alanda daha erken aşamalarda olanlara göre ortalama 77 gün daha hızlı şekilde veri ihlalleri yaşadığını tespit etti.

4. Dünya genelindeki kalifiye çalışan eksikliği problemine çözüm

Geçen yıla ait bir Gartner raporunda yetenek eksikliği, maliyet veya güvenlik risklerinden çok, gelişmekte olan teknolojilere adapte olabilmenin önündeki en önemli engel olarak tarif edildi.
 
En iyi çalışanları istihdam edebilme rekabeti özellikle BT sektöründe çok zor bir hâle geldi. Kendinizi, acilen yardıma ihtiyacınız olduğu için pek de uygun olmayan birini işe alarak tavizde bulunduğunuz bir durumda bulabilirsiniz. Ya da ihtiyaç duyduğunuz yetenekleri çekebilmek için belki şirketinizin karşılayamayacağı bir maaş ödemeniz gerekiyor.
 
Şirketiniz ne tür bir durumda olursa olsun, BT dış kaynak kullanımı doğru zamanda doğru becerileri bulmanıza yardımcı olabilir. Dahası, yakın coğrafya dış kaynak kullanımı ile yeni ekip üyeleriniz benzer bir zaman diliminde çalışırlar ve bu durum, iş birliğini ve iyi iletişimi teşvik eder.

InspireIT

2003 yılından bu yana Avrupa, Orta Doğu ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesinde teknik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. İstanbul'daki ofislerimizden dünyanın dört bir yanındaki şirketlerle yakın bir şekilde çalışıyoruz.
 
Size nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda daha fazla bilgi edinmek için lütfen info@inspirit.com.tr adresinden bizimle iletişime geçin veya hizmetler sayfamızı ziyaret edin.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.