EN

TEKNİK MAKALELER

Etkili Sistem Teşhisi için Veri tabanı ve Sistem İzleme Platformları Nasıl Kullanılır

İşletmeniz geliştikçe BT sistemleriniz de gelişir. Veri tabanı ve sistem izleme, operasyonlarınızın boyutu ne olursa olsun her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmanın hayati bir parçasıdır.
 
Bu yazıda, sistem ve veri tabanı izlemenin ne olduğuna, platformların nasıl çalıştığına ve başarının sürekliliği için neden önemli olduklarına bakacağız.
 

Veri tabanı izleme nedir ve neden önemlidir?

Veri tabanları, birçok ticari işlemin merkezinde yer alır. Envanter günlüğünden müşteri ilişkileri yönetimine kadar, veriler doğrudan günlük işlemlerde kullanılabilir veya iş zekası için daha geniş bir veri kümesinin parçası olarak analiz edilebilir.
 
Veri tabanlarının kullanım amacından bağımsız olarak bakımının sağlanması hayati önem taşır. Aksi takdirde kuruluşlar değerli içgörüleri kaybetme, eski bilgileri kullanma veya şirketi tehlikeye atma riskiyle karşı karşıyadır. Bu da hem zaman ve para kaybı hem de iş büyümesinin engellenmesi anlamına gelir.
 
Veri tabanı izleme, bu sorunların önlenmesine yardımcı olur. Veri tabanlarının performans ve sağlığının incelenmesi, herhangi bir sorundan kaçınılabilmesi veya hızlı bir şekilde çözülebilmesi için oldukça önemlidir. Veri tabanı izleme süreklilik arz eden bir görevdir. Kuruluşların erişebilecekleri, analiz edebilecekleri ve ekleme yapabilecekleri kritik veri tabanları oluşturmasına ve sürdürmesine yardımcı olur.
 

Veritabanı izleme platformları nelerdir?

Sürekli izleme, doğru yazılımı kullanmıyorsanız oldukça zor bir görevdir. Veri tabanı izleme platformları, performansı izler ve ilgilenilmesi gereken bir sorun olduğunda doğru kişiyi uyarır.
 
Bir veri tabanı izleme platformu tercihen sorunları tespit etmeyi daha hızlı ve çözümlerini daha etkili hale getiren, kullanımı kolay bir arayüz içermelidir. Yazılım, diğer BT yönetim araçlarıyla da entegre olabilir.
 

Bir platform kullanmama gerek var mı?

Veri tabanlarınızla ilgili sıkıntılar, daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu problemler etkisiz izlemeden kaynaklanan aksama süresi, arızalara neden olan gizli sistem riskleri veya ilerlemeyi yavaşlatan ve sorunun temel nedenine ulaşmayı zorlaştıran kullanımı zor panolar olabilir.
 
İyi bir veri izleme platformu kullanarak, veri tabanlarınızı korumaya yönelik reaktif bir yaklaşım yerine proaktif bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. Bu, operasyonlarınızı etkilemeye başlamış olan sorunları düzeltmek yerine sorunları hızlı bir şekilde bulmak ve çözmek için erken uyarı sistemlerinden yararlanmak anlamına gelir.
 
Veri tabanı izleme araçları, kuruluşunuzun aşağıdaki alanlardaki sorunları izlemek ve çözmek için kullandığı kaynakları azaltmaya da yardımcı olabilir:
  • yavaş sorgulama süreci
  • erişilemeyen veriler
  • sınırlı kapasite
  • yavaş işleme
  • beklenmeyen arıza süresi
  • güvenlik kusurları
...ve daha fazlası.
 
Sorunları teşhis etmek için veri tabanı ve sistem izlemeyi kullanma
Sisteminizde olan biteni ve bunların nedenlerini anlamak önemlidir. Doğru veri tabanı ve sistem izleme programları, veri tabanınız veya sisteminiz ve operasyonel durumu hakkında çok sayıda bilgi sunarak, olası ve mevcut sorunları gidermenize yardımcı olur.
 
Bu da şirketlerin önceden plan yapmasına ve sistemlerini genel olarak iyileştirmesine yardımcı olarak veri tabanlarının ve altyapının optimum performansını sağlar.
 
InspireIT'in birleşik izleme arayüzü ve erken uyarı panoları, sorunlu eşikler hakkında anında öngörüler ve güncellemeler sağlar. Tek konsol, Oracle, PostgreSQL, MongoDB MS-SQL, MySql ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı ticari ve açık kaynaklı veri platformları için çalışır.
 

InspireIT – Veri tabanı ve Sistem izleme uzmanları

InspireIT'de sistem ve veri tabanı teknolojileri hakkında derinlemesine bilgi sahibiyiz. BT dış kaynak kullanımı, eğitim, destek hizmetleri ve karmaşık yazılım projelerinde yardım sağlayan bir danışmanlık şirketi olarak çalışıyoruz.
 
Avrupa, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde çalışmaktayız. Altyapı ve veri tabanı izleme, veri güvenliği izleme ve veri analitiği alanlarında birçok başarılı projeyi hayata geçirdik.
 
Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre çalışmaktan, gereksinimleri karşılamaktan ve müşteri memnuniyetini artırmaktan gurur duyuyoruz.
 
Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmek için hemen bir demo talep edin.

 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.