EN

TEKNİK MAKALELER

DBOps: Veritabanı için DevOps

Bu günlerde veritabanları ve diğer altyapı hizmetleri genellikle bulutta tutuluyor. Bu nedenle, artık DevOps'a ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz için haklısınız. Tedarikçinizin, ana veritabanınızın güvenli, güvenilir ve kullanılabilir kalmasını sağlamak için birtakım ücretleri olduğundan emin misiniz?
Ancak gerçek şu ki DevOps, performans ve veritabanının izlenmesinde önemli bir faktör olmaya devam ediyor, böylece potansiyel sorunları erkenden tespit edebilir ve sorun haline gelmeden onlarla başa çıkabilirsiniz. İşte burada DBOps devreye giriyor.

DBOps nedir?

DBOps (Veritabanı İşlemleri), bulut tabanlı veri ve veritabanlarının etkin yönetimi için en iyi yöntemlerin ve standart işletim prosedürlerinin resmileştirilmesini tanımlamak için kullanılan bir terim olan Veritabanı İşlemlerinin kısaltmasıdır.
Bu yazıda, sistemlerinizin güvenliğini ve maksimum kapasitede çalışmasını sağlamak için Database DevOps için en iyi yöntemleri inceliyoruz.
 

DevOps En İyi Yöntemler

Database DevOps'un uygulanması, operasyonlarınızı kolaylaştırmalı, süreçleri hızlandırmalı ve hataları azaltmalıdır. Tek başına bu faktörler, yöneticilerde artan üretkenlik ve iyileştirilmiş yatırım getirisi beklentisi yaratmalıdır.
Ancak DevOps faydaları bundan daha fazladır. Süreçleri basitleştirip hızlandırdığınızda, çalışanlarınıza en değerli şey olan zamanı kazandırmış olursunuz. Bu nedenle, Database DevOps sürecinizi oluşturduktan sonra, işinizi daha da geliştirmek için insan kaynaklarınızı nasıl kullanacağınızı planlamaya başlayabilmeniz gerekir.

Ama bu o kadar basit değil. Protokoller ve en iyi yöntemler olmadan, Database DevOps'tan maksimum faydayı elde edemezsiniz.

Ve yapılacak ilk şey, çalışanlarınızı sürece dahil etmektir.

1. Kültürü değiştirin

İnsanlar değişime karşı dirençlidir. Bu insan doğasıdır. Bu nedenle kültürü değiştirmek, işyerinde herhangi bir değişikliği başarılı bir şekilde uygulamanın ilk adımıdır.
Bu her zaman kolay değildir, ancak insanlara değişikliklerin nedenini bildirmek gibi basit şeylerle başlar. Bunu çalışanlarınıza etkili bir şekilde anlatmanız gerekir. Böylece çalışanlarınızın Database DevOps’un özelliklerini, faydalarını ve neden önemli olduğunu, şirketinizde hayatı nasıl daha iyi hale getireceğini anlamalarını sağlamış olursunuz. 

2. Küçük adımlarla başlayın

Değişime karşı bu dirençle mücadele etmek, küçük başlamayı gerektirir. Hızlı ve baskılı uygulamalarla insanları bunaltabilirsiniz. Genellikle yapılacak en kolay şey, iş yükünün bir kısmından sorumlu olacak küçük bir ekip oluşturmaktır. Onlardan bunu geleneksel şekilde yapmalarını ve her aktiviteyi ve sonucu takip etmelerini isteyin.
Ardından, yeni yöntemi tanıtın ve aynı metrikleri kullanarak izleyin. Küçükten başlayarak, ekibin bu durumun üstesinden gelebileceğinden emin olacaksınız ve sonuçta işlerin daha kolay, daha hızlı, daha az hantal hale gelmesi veya hepsinin birden olmasını sağlayacaksınız.

Verileriniz ve sizi destekleyecek bir yardımcı ekibiniz olduğunda, diğerlerini de dahil etmek çok daha kolay olacaktır. İdeal olarak, DBOps'un faydalarını gerçekten vurgulamak için bu adım için büyük etkisi olan küçük bir görev seçebilirsiniz.

DevOps'u aşamalı olarak uygulayarak ani değişiklikleri önleyebilir ve canlıya geçmeden önce her yönünün tam olarak test edildiğinden emin olabilirsiniz.

3. Akıllı, self servis veri sağlama

Self servis veri sağlama, veri ihlallerinin ve uyumluluk sorunlarının önlenmesi için çok iyi bir araçtır. Sistem, geliştiricilerin girmemeleri gereken sistemlere erişmelerini veya dokunma izni olmayan verilere ulaşmasını engeller.
Ayrıca, tüm süreç çok daha hızlı ilerlediğinden, geliştiriciler için Gölge BT alternatiflerini aramaya daha az istek duyulur.

4. Akıllı veritabanı otomasyonu

Veritabanı değişikliklerini DevOps'unuza entegre etmek, sürekli güncellemeden yararlanmanıza olanak tanır. Bu, potansiyel olarak dirençle karşılaşabileceğiniz başka bir adımdır. Ancak herhangi biri size veritabanını değişiklik denetimine alamayacağınızı ve veritabanı değişikliklerini uygulama değişiklikleri gibi ele alamayacağınızı söylerse yanılıyordur.
Var olan verilerin değiştirilmiş bir şemaya uyduğundan emin olmak için bir geçiş komut dosyası eklemek gibi dikkate alınması gereken bazı ek şeyler vardır. Ancak uygulamanın amacı, değişiklikleri otomatikleştirmek ve veritabanı kodunu kaynak kontrolüne almaktır, böylece sürekli güncelleme normal hale gelir. Veritabanı değişikliklerinin ve birlikte çalışan uygulama kodunun sürekli entegrasyonuna sahip olduğunuzda, uygulama teslimi daha hızlı ve daha doğru hale gelir. Ek bir avantaj olarak, kendi denetim izini etkin bir şekilde uygulayarak denetim sürecinizi güçlendirir.

5. Yeni süreç için yeni roller

Çalışma şeklinizi değiştirdiğinizde, çalışanların yapması gereken işlemleri de değiştirir. Bu, daha önce bahsettiğimiz 'insan kaynaklarınızı nasıl kullanacağınızı planlama' yönüdür. Bunu nasıl yaptığınızın tek bir cevabı yok. Aynı sektördeki benzer firmalar bile farklı çözümler bulacaktır.
Ve ilk seferde doğru anlamayabileceğinizi bilmek önemlidir. Bir plana sahip olmak mantıklı ama tartışmaya ve değişime açık olmak gerekir. Ekibinize ne düşündüklerini sorun. Sonuçta, uygulama tarafı onlarda olacak.
Ayrıca, her ekip üyesinin becerileri ve yetenekleri hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın. Unutmayın, DevOps'u entegre etmek ve en iyi uygulamaları oluşturmak, ekibinize ve işletmenize işleri farklı ve daha iyi yapma fırsatları sağlamakla ilgilidir.

6. Kod teslimi için aynı işlemi kullanın

Uygulama kodunuzu taşımak için zaten araçlarınız vardır. Öyleyse onları kullanın. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Tüm kodu kaynakta kontrol edin ve uygulama kodu ve veritabanı kodu için CI/CD'yi aynı şekilde kullanın. Veritabanı kodu biraz daha fazla dikkat gerektirecektir ve bu, bir veritabanı değişiklik simülatörü kullanılarak yapılabilir.

7. Birden çok kaynaktan veritabanı değişikliklerini birleştirmeyi kolaylaştırın

Kuruluşların tüm verileri için tek bir veritabanına sahip olması nadirdir. Bu nedenle, hareketinizi planlarken, sahip olduğunuz tüm çeşitli veritabanlarını göz önünde bulundurduğunuzdan ve sisteminizin birden çok kaynaktan ve konumdan gelen bilgileri birleştirmeyi destekleyeceğinden emin olun.

8. Size özelliklerin ayrıntılı kontrolünü vermesi için veritabanı değişikliği sürümü oluşturmayı kullanın

Bu, projenin her yönünü ayrı ayrı görmenizi sağlar. İşlerin planlandığı gibi gitmemesi durumunda sorunların nerede meydana geldiğini belirlemeye yardımcı olabilir ve belirli bir özelliği herhangi bir noktada tutmayı seçerseniz, özellikle hangi veritabanı değişikliklerinin bağlantılı olduğunu belirlemek hızlı ve kolaydır.

9. Erken test edin, sık test edin

Sürekli test, bugünlerde hemen hemen doğal bir işlem haline geldi. Ancak ihmal etmeyin veya sistemin sorunları otomatik olarak işaretleyeceğini ummayın. Kaynak kodunu kontrol edin, paralel testler çalıştırın ve derleme mümkün olan en kısa sürede reddedilirse geliştiricilere izin verin.
Uygulama kodunuz ve veritabanı kodu değişiklikleriniz hayata geçtiğinde uyum içinde çalışmasını sağlamak için geliştirme ve test ortamınız, olabileceği kadar gerçek hayata yakın olmalıdır.

10. Görünürlük, tutarlılık ve güvenilirlik için süreci otomatize edin

Belki de tüm projenin en önemli yönü, sürecinizi sorunları belirlemek ve ilgili tüm kullanıcılara şeffaf verileri iletmek için kurmanızdır. DevOps'un temelini oluşturan eyleme dönüştürülebilir, erişilebilir verilerdir ve işletmenizin sorunsuz çalışmasını sağlayacak olan da budur.
Sonuç olarak, uygulamalarınız, veritabanları ve altyapının yanı sıra işletmeniz hakkında kapsamlı veriler sağlamalıdır.

Neden bir veritabanı çözümü seçmelisiniz?

DBOps, yöneticilerin ve ekip üyelerinin, zamanlarının çoğunu, kârlılıkta gerçek bir fark yaratan faaliyetlere odaklamasına olanak tanır. Database DevOps, tekrarlayan ve zaman alan işlerin üstesinden gelir ve aynı zamanda bunları otomatikleştirerek daha tutarlı ve güvenilir olmalarını sağlar.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.