EN

TEKNİK MAKALELER

Bulut Analizi Şirketleri Nasıl Güçlendirir?

Bulutun benimsenmesi artık o kadar popüler ki Gartner, işletmelerin %85'inden fazlasının 2025 yılına kadar bulut öncelikli bir ilkeyi benimseyeceğini tahmin ediyor. Ancak şirketler sadece çoğunluğa atlamamalı. Aksi takdirde, yol boyunca büyüme ve gelişme için büyük fırsatları gözden kaçırabilirler.

 

Biraz dikkatli bir planlamayla işletmelerin bulut analitiğinden nasıl yararlanabileceğine bir göz atıyoruz.

 

Bulut analitiği  

2022 itibariyle, tüm kurumsal verilerin yaklaşık %60'ı bulutta depolanıyor. Bu, 2015'te görülen seviyelerin iki katı. Bu durum birçok şirketin gelecekte bulutta bulunan büyük miktarda veriyi toplamaya devam edeceği anlamına geliyor.

 

İyi haber şu ki, bulut sadece depolama için kullanılmıyor. Bulut ugulamaları, şirketlerin verilerini organize etme ve analiz etme olanaklarını açar, büyüme, genişleme ve daha fazlası için kullanılabilecek operasyonlara ilişkin değerli bilgiler edinir.

 

 

Ama neden bulutu kullanalım?

İyi iş zekası, güçlü veri analitiğine dayanır. Bunun yerel olarak yapılabileceği doğrudur, ancak şirket içi depolama ile verileri analiz etmek maliyetli olabilir, donanımlar yer kaplayabilir ve zaman alıcı ve kurulumu zor olabilir.

 

Bulut, büyük veri kümelerini kolayca analiz etmenize ve sonuçları, ek donanım maliyetleri olmadan istediğiniz şekilde, istediğiniz zamanda ve istediğiniz kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Şirketler, bulut analitik verimliliklerini artırarak yapay zeka ve otomatik çözümlerden de yararlanabilir.
Nasıl uygulanır – depolama, yönetme, analiz etme
Henüz bulutu kullanmıyorsanız, geçiş sürecinde size rehberlik edebilecek bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Halihazırda bulut üzerinde çalışıyorsanız, başlamak için ihtiyacınız olan şeye zaten sahip olabilirsiniz.
 
Elbette verilerin doğru yerde olması, analiz için en uygun formatta olduğu anlamına gelmez. İşte burada veri yönetimi devreye giriyor. Forbes'ta açıklandığı gibi, “verileri yönetmek, verilere sahip olmak kadar önemlidir.” Diğer şeylerin yanı sıra verilerin güncel, korumalı, güvenli ve kolay erişilebilir olması gerekir. İyi bir veritabanı yönetim sistemi uygulamak, analiz edilen verilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.
 
Doğru kurulum yapıldığında, işletmeler kendileri için çalışan bir bulut analizi çözümünü seçebilir. Basit bir gösterge panosundan gerçek zamanlı verileri ve geçmiş verileri yönetebilirsiniz. Cihazlar arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.
 
Bu şekilde, bilgiye dayalı, veriye dayalı kararlar verebilirsiniz.

2022'de Dikkate Alınacak 3 Bulut analitiği trendi

Yakın tarihli bir raporda Gartner, 2022 için çoğu bulut tabanlı çözümlere uygulanabilecek on iki önemli veri ve analitik trendi belirledi. Diğer sektör devlerinin içgörüleriyle bu önemli trendlerden üçüne daha yakından bakıyoruz.
 

Bulut analitiğinde yapay zeka

Yapay zeka birçok alanda daha yaygın hale geliyor ve görünüşe göre bulut analitiği de bir istisna değil. Gartner, uyarlanabilir yapay zeka sistemlerini yakın gelecekte göz önünde bulundurulması gereken temel trendlerden biri olarak tanımladı.

 

Uyarlanabilir AI sistemlerinin, bağlantılı ve sürekli karar verme söz konusu olduğunda hayati önem taşıyan daha hızlı ve daha esnek kararlar sunabileceği belirtiliyor.

 

Beceri boşlukları

Gartner, 2025 yılına kadar CDO'ların çoğunluğunun işgücü içinde gerekli veri okuryazarlığını teşvik etmekte başarısız olacağını tahmin ediyor.

 

Ve Gartner yalnız değil. Yakın tarihli bir PWC anketinde, işletmeler, en önemli üç işgücü zorluğundan biri olarak “teknoloji nedeniyle çalışanların gelecekte ihtiyaç duyacakları becerileri belirleme”ye işaret ediyor.

 

InspireIT'de, doğru becerilere sahip olduğunuzu bilerek BT ​​operasyonlarınızı hızlı ve sorunsuz bir şekilde dış kaynaktan temin edebilmeniz için teknik personel hizmetleri sunuyoruz.

 

Bilgi paylaşımı

Gartner ayrıca veri paylaşımının önemli bir dijital dönüşüm yeteneği olduğunu da açıklıyor. Ancak, birçok işletme bunu büyük ölçekte ve güvenle nasıl yapacağını bilmiyor.

 

Verileri paylaşırken gizlilik ve güvenliği dikkatli bir şekilde düşünmek çok önemlidir. Doğru yapıldığında, ortak hedeflere ulaşılmasına ve kurum içinde ve sektörler arasında işbirliğinin artmasına yardımcı olabilir.

 

PWC, önümüzdeki 18 ila 24 ay boyunca “daha ​​fazla kuruluşun kendi bilgi varlıklarından para kazanmalarına yardımcı olabilecek sorunsuz, güvenli veri paylaşım yetenekleri yaratma fırsatlarını keşfetmesini” beklediklerini tahmin ediyor.

 

Buluttan en iyi şekilde yararlanma

Taşıma ve bulut analitiği planlama gerektirir, ancak sonuçlar şaşırtıcı olabilir. Güvenilir ve bilgili bir danışmanla çalışmak, geçişinizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir, bulut operasyonlarından en iyi şekilde yararlanmanız için sizi doğru yola sokabilir ve size rekabet avantajı sağlayabilir.

 

InspireIT olarak 2003'ten beri Avrupa, Orta Doğu ve BDT bölgesinde teknik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Sizin için en iyi bulut tabanlı çözümleri bulmak için derin sektör bilgisini kullanıyoruz.

 

Teknik işe alımdan veri tabanı depolamaya ve iş zekasına kadar, işletmelerin ellerinden gelenin en iyisini elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmek için info@inspirit.com.tr adresine e-posta göndermeniz yeterlidir.

 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.