EN

TEKNİK MAKALELER

Adım Adım Buluta Geçiş Rehberi

Bulut tabanlı uygulamalar, her büyüklükteki işletmenin geleceğidir. Yalnızca maliyetleri düşürmek, esnekliği artırmak ve ölçeklenebilirliği geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hem içerde hem de dışarda sorunsuz ve verimli işbirliğine olanak tanıyan uzaktan ve hibrit çalışma ortamları için de gereklidir.
Bu yüzden, neden bu kadar çok şirketin bir veritabanı taşıma hizmeti aradığını görmek açıktır. Ancak 'Bulut tabanlı uygulamalara nasıl geçiş yaparım?' sorusunun tek bir cevabı yok. Bulut bilişimin en büyük faydalarından biri, çevik olması ve her şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmesidir.
Bu da, veri aktarım sürecine başlamadan önce, geçiş hedeflerinizi tanımlamanız ve iş hedeflerinizi tamamlamasını, verimliliği artırmasını ve uyumluluğu sürdürmesini sağlamak için net bir strateji oluşturmanız gerektiği anlamına gelir.
Bu makalede, buluta geçişin faydalarını inceleyeceğiz ve buluta geçişi başarılı bir şekilde planlamak ve uygulamak için gerekli olan adımlarda size rehberlik edeceğiz.
 

Bulut geçişi nedir?

Buluta geçiş, işletmenizin verilerini, uygulamalarını ve diğer öğelerini yerel şirket içi ortamlardan merkezi bir bulut veritabanına aktarma sürecine yaygın olarak verilen isimdir. Ayrıca, verilerin bir bulut tabanlı depolama tesisinden diğerine taşınmasını açıklamak için de kullanılabilir.
Bu büyük bir girişimdir ve veri transferinizin sorunsuz ve güvenli olmasını sağlamak için saygın bir veritabanı taşıma hizmeti bulmanız çok önemlidir.
Buluta geçişinizi planlarken hatırlamanız gereken iki önemli kural vardır:

1. Otomasyonu en üst düzeye çıkarın

Ticari dünya buluta geçiyor ve son kullanıcı deneyimini ve iş verimliliğini iyileştirmek için yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer teknolojik gelişmeleri kullanmanın yenilikçi yollarını giderek daha fazla kullanıyor. Otomasyon, birçok üretim ve müşteri hizmeti ihtiyacı için ileriye giden yoldur. Otomasyonu en üst düzeye çıkarmak, gelişmiş bir müşteri deneyimi yaratır, maliyetleri düşürür ve sizi ileri görüşlü bir kuruluş olarak konumlandırır. Ayrıca, ortaya çıkan yeni teknolojileri benimsemeniz ve adapte olmanız için sizi hazırlar.

2. Sadece geçiş yapın, modernleştirme çalışmayın

Koşmadan önce yürümeyin. Aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışmak, taşıma riskini, süresini ve maliyetini artırabilir. Buluta başarılı bir şekilde aktardıktan sonra, modernleşme yolunda gerekli adımları atacaksınız

Buluta geçişin faydaları

Bulut sağlayıcılar, veri tabanı geçiş hizmetlerinin bir parçası olarak sağlam güvenlik tedbirleri içerdiğinden, veriler aktarıldıktan sonra daha güvenli bir şekilde depolanır. Bu, ek güvenlik sağlarken, daha önce uyguladığınız yerinde güvenlik prosedürlerinizi gerçekleştirmeye devam etmenizi engellememelidir.
Bulutta depolanan verilere internet aracılığıyla daha kolay erişilebilir. Bu, özellikle dağıtılmış ekipler veya birden çok sitede ortak çalışma için kullanışlıdır.
Benzer şekilde, teknik sorunlar uzaktan belirlenebilir ve giderilebilir. Sitenizi ziyaret etmek için bir mühendise ödeme yapmanız gerekmediğinden, süreci hızlandırmanın yanı sıra maliyetleri de düşürür.
Sunucu satın almaya ve yüklemeye gerek olmadığından ve şirket içinde endişelenmeniz için daha az karmaşıklık olduğundan bulut tabanlı uygulamalar daha hızlı dağıtılabilir.
Bazı bulut hizmeti sağlayıcıları, hizmetlerinin bir parçası olarak ortaya çıkan sorunların erken belirtilerini kontrol eden izleme yazılımı içerir. Bu hizmet, arıza süresini azaltmaya ve bakım maliyetlerinden tasarruf etmeye yardımcı olabilir.
Ve bulut sistemleri verilerinizi otomatik olarak yedekler, böylece kaybetmekten korkmanıza gerek kalmaz.
Birden fazla veri merkeziniz varsa, tüm verileri buluta aktararak önemli ölçüde maliyet tasarrufu yapabilirsiniz.

Buluta geçiş için nasıl hazırlanılır?

Hazırlık, başarılı bir geçişin anahtarıdır. Doğru zaman geldiğinde sorunsuz bir geçiş sağlamak için bu veri aktarım adımlarını izleyin.

1. Geçiş hedeflerinizi tanımlayın

Net hedefler, etkili bir şekilde planlamanıza yardımcı olacak ve neyi başarmak istediğinize dair güçlü bir vizyon sağlayacaktır. Bu, gereksinimlerinizi sağlayıcınıza açıklamanızı kolaylaştıracak ve ilk seferde doğru anlamanızı sağlayacaktır.
 • Buluta geçiş yaparak ne elde etmek istiyorsunuz?
 • Geçiş yaptığınızda mevcut yazılımlarınızdan herhangi biri gereksiz hale gelecek mi?
 • Halihazırda ihtiyaç fazlası olan veya güncelliğini yitirmiş uygulamalar var mı?
 • Geçiş sonrası hangi avantajlardan yararlanmak istediğinizi düşünün ve yeteneklerin mevcut olup olmadığını öğrenin.
 • Veri aktarımı sonrası güvenlik, sunucu hızı ve performans beklentileriniz nelerdir?

​2. Projeyi ölçeceğiniz başarı kriterlerini belirleyin

1. adımı doğru uyguladığınız takdirde bu adım kendiliğinden gelecektir. Neye ulaşmak istediğinizi öğrendikten sonra, bulut sağlayıcınıza hedeflerinizi anlamasında yol gösterecek ve projenin ilerlemesini izlemenize izin verecek gerçekçi hedefler koymak önemlidir.
 • Geçiş, yıllık kapalı kalma süresini azaltır mı? Eğer öyleyse, ne kadar?
 • Bakım maliyetlerinden ne kadar tasarruf etmeyi umuyorsunuz?
 • Buluta geçişin ardından işletmenizi ne kadar hızlı ölçeklendirebileceksiniz?
 • Sisteminiz ne kadar hızlı olacak?

​3. Bulut sağlayıcınızı seçin

Her bulut sağlayıcının geçiş araçlarını araştırmak için biraz zaman ayırın ve hangisinin işletmeniz için en iyisi olacağını düşünün. Bu, veri aktarımı projenizin başarısını veya başarısızlığını belirlemede çok önemli bir faktördür. Emin değilseniz veya sorularınız varsa, bir uzmanla konuşun. Yanlış yapmaktan kaynaklanan hasarı sınırlamak yerine, ilk anda doğru yaptığınızdan emin olmak için zaman ve para yatırmak daha iyidir.

4. Taşıma stratejinizi seçin

Buluta geçiş ile ilgili en popüler altı stratejiyi duymuş olabilirsiniz:
 • Yeniden Barındırma: Sunucularınızı klonlama ve Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) platformuna taşıma
 • Replatform: Buluta geçiş yaptığınızda uygulamalarınızın belirli yönlerini modernize etme
 • Refactor: Bulut bilişim yeteneklerinden maksimum fayda sağlamak için uygulama kodunu değiştirme
 • Yeniden Satın Alma: Önceden hazırlanmış bir CRM paketi gibi bir Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürününe geçiş
 • Silme: Gereksiz olan veya gereksiz hale gelecek uygulamalardan kurtulma
 • Bakım: Geçiş için uygun olmayan uygulamaların bakıma tabi tutulması
Stratejiniz bunlardan iki veya daha fazlasının bir karışımı olabilir. Önemli olan, sizin ve veritabanı taşıma hizmeti sağlayıcınızın başarıya giden net bir yolunuz olması için bir stratejinizin olmasıdır.

5. Kritik verileri yedekleyin

Yeni sistemle tanışma öncesinde, geçiş projesinde acele etmek ve aktarımdaki bir aksilik veya ortaya çıkacak sorunlar nedeniyle verilerinizi kaybetmektense, bir daha kullanmayacak olsanız bile mevcut verilerinizi yedeklemek daha iyidir.
Veri aktarım sürecine başladığınızda, bulutta yerel yedekleme araçlarını ve otomatik yedekleme çözümlerini benimseyin.

6. Silme önleme kampanyası yürütün

Çoğu veritabanı taşıma hizmeti sağlayıcısı, yanlışlıkla silinmeye karşı korunacak sınırlı miktarda kritik veriyi vurgulamanıza olanak tanır. Bu, sizi insan hatasından koruyacak ve veri aktarımı sırasında öngörülemeyen bir hata durumunda iş sürekliliğini sağlayacaktır.
Kritik olmayan verileri "her ihtimale karşı" korumaya başlamaya çalışmayın çünkü bu, tüm süreci yavaşlatacak ve nihayetinde hiçbir şey elde etmeyeceksiniz.

7. Bir veri erişim politikası oluşturun

Erişim seviyeleri, güvenlik ve uyumluluk için çok önemli olacaktır. Sıkı bir veri erişim politikası, verilerinizin korunmasına ve utanç verici veya maliyetli hataların önlenmesine yardımcı olacaktır.
Yasal uyum ihlallerinin büyük çoğunluğu, şüpheli faaliyetlerden değil, insan hatasından kaynaklanır ve daha az zararlı değildir. Politikanızı oluştururken dikkatli olun. Gerekirse erişimi daha sonraki bir tarihte kolayca genişletebilirsiniz. Alınan bu tedbir ileride çıkabilecek çok daha büyük bir sorunu önleyecektir.

8. Personelinizi eğitin

Eğitim seanslarını erkenden ayarlayın ve canlıya geçiş tarihiniz yaklaştıkça ekip üyelerinizi bilgilendirin. En iyi uygulama, canlıya geçtiğinizde mevcut BT personelinizden bazılarını "Bulut Geçiş Şampiyonları" olarak belirleyerek geçişin ilk ilk birkaç haftası için özel teknik tavsiyeleri hazırlamış olursunuz.

9. Test edin, test edin ve tekrar test edin

Test ortamları olası hataları ortaya çıkarmalıdır, ancak yanlış gidebilecek her şeyi size göstermesi için tek bir teste güvenmeyin. Test edin, uyarlayın ve tekrar test edin. Geçişe hazır olduğunuzdan emin olana kadar bu işlemi tekrarlayın. Ardından kesinlikle emin olmak için en az iki kez daha test edin.

10. Geçiş

Önerilen tüm buluta geçiş adımlarını takip ettikten sonra, işinizi geleceğe taşımanın zamanı geldi.

Çözüm

InspireIT, buluta geçiş yolculuğunuzun her adımında yanınızda olacak. Hangi hizmetlere ihtiyaç duyduğunuzu değerlendirmekten, stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olmaya ve uygulama aşamasını desteklemeye kadar.
Buluta geçişin işletmeniz için en iyi hamle olduğunu biliyor ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, uzman ve tarafsız tavsiyeler için bugün iletişime geçin.
 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.