EN

TEKNİK MAKALELER

​​​​Açık Kaynaklı Veritabanı Yönetim Sistemleri: Sizin için En İyi Olan Hangisi?

Bu kadar çok veritabanı yönetim sistemi (VTYS) seçeneği varken bunların aralarından doğru olana karar vermek zor olabilir. Hangisini seçerseniz seçin, veritabanı sisteminin iş süreçlerinize uygun olduğundan emin olmanız büyük önem taşır. Açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemleri oldukça popüler olabilirler. Ancak, sizin için doğru olan hangisidir?
 

Veritabanı yönetim sistemi çeşitleri

Bir VTYS arayışındayken hiç kuşku yok ki ticari ve açık kaynaklı sistemlerle karşılaşacaksınız.
 
Ticari lisanslı VTYS’ler, bir şirkete aittir veya satın alınır. Genellikle şirket, başka herhangi bir yazılım programı için yaptığı gibi lisans satın alır.
 
Diğer taraftan açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemleri, kaynak koduna erişim imkânı ile birlikte gelir.  Birçoğu ücretsiz olarak indirilebilir. 

 

Açık kaynaklı ve ticari VTYS’lerin karşılaştırılması

 

Açık kaynaklı

Yazılım geliştiriciler, açık kaynaklı veritabanlarını ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler. Bu durum açık kaynaklı VTYS'yi son derece esnek bir çözüm hâline getirir. Neredeyse herkes sistemi özelleştirebilir ve başkalarının yaptığı çalışmaları geliştirebilir. Kendi iş ihtiyacınıza  uygun özellikler ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz.
 
Bu durum VTYS'yi geliştirmek üzere ortak kod üzerinde çalışmak için daha fazla insanın ilgi gösterebileceği anlamına gelir. Öte yandan bunun bir garantisi de yoktur.
 
Ayrıca, lisanslar açısından başlangıç maliyetleri azalsa bile hem VTYS'nin uyarlanması hem de uygulamaların adaptasyonu için ekstra desteğe ve uzman bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda kritik işlere yardımcı olması için platformlar hakkında uzmanlığa sahip yetenekli veritabanı yöneticileri bulmanız gerekebilir.

 

Ticari lisanslı

Ticari bir VTYS'nin en yaygın şekliyle satıcı firmadan lisanslama yoluyla satın alınması gerekir. Bu tür sistemler, gömülü olan ve bu nedenle her zaman ihtiyaçlarınıza göre uyarlanamayan belirli özelliklere sahiptir.
 
Bu sistemler, dağıtıma ve kullanıma hazır olmaları açısından avantajlı sayılabilir  ancak ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamıyorsa dezavantaj da yaratabilir. Bununla birlikte destek hizmetlerine anlık erişimin yanında güvenlik açıklarını keşfeden ve düzelten güncellemelerden faydalanmak da mümkündür.

 

Siz veya şirketiniz için en iyi olan açık kaynaklı VTYS'yi bulma – InspireIT

2021'de dünyanın en popüler VTYS'si Oracle olurken MySQL sıralamada ilk üçe girdi (Statista). Veritabanı yönetim sisteminiz ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır. VTYS'nin sunduğu her özelliğe ihtiyacınız olmayabilir. Bu nedenle seçenekler arasında bocalamak yerine, önce tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek iyi bir yöntem olacaktır. Karar alma sürecinde karşılaşacağınız birkaç önemli adım:
 

1.     Hedeflerinizi netleştirin

Bir VTYS'den beklediğiniz en önemli şey nedir ? Belki belirli bir amacınız var veya  veya kendi ekibiniz tarafından yönetilebilecek bir şeye ihtiyacınız var. Beklentilerinizi tam olarak belirledikten sonra aramaya odaklanmanız daha kolay olacaktır.
 

2.     Hazır çözümleri araştırın

Açık kaynaklı olması, sistemi uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bunu yapmaya mecbur  değilsiniz. Belli bir özellik arıyorsanız geçmişte başka birinin de buna ihtiyacı olmuş olabilir. Bu durumda, özellikle açık kaynaklı yazılımlar söz konusuyken hâlihazırda bir çözüm veya eklenti mevcut olabilir.
 

3.     Toplam sahip olma maliyetini göz önünde bulundurun

İlk yatırım maliyeti düşük olsa da herhangi bir VTYS'nin toplam sahip olma maliyetini göz önünde bulundurmak önemlidir. Buna donanım harcamaları, yönetim maliyetleri, eğitim süresi, sürekli destek, güvenlik güncellemeleri ve daha fazlası dâhil edilmelidir.
 

4.     Ölçeklenebilirliği sorgulayın

Şirketinizin ölçeği önemli ölçüde artsa veya azalsa da kurduğunuz sistem aynı şekilde çalışmaya devam eder mi? Bir VTYS'yi gelecek perspektifinden değerlendirmek, ölçeklenebilirlik problemini çözmenize yardımcı olabilir.
 

Hangi açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemi size uygun?

Bir veritabanı sistemini kurup uygulamaları adapte ettikten sonra en iyisinin onunla devam etmek olduğunu unutmamakta fayda var. Bu nedenle, ürün satın almadan veya bir plan geliştirmeden önce seçeneklerinizi değerlendirmek için gerektiği kadar zaman ayırmanız çok önemlidir.
 
Forbes'ta belirtildiği gibi “verileri yönetmek, verilere sahip olmak kadar önemlidir”. InspireIT olarak veritabanı yönetim sistemleri hakkında derinlemesine bilgi sahibiyiz ve sizin için doğru olanı seçmenize ve implemente etmenize yardımcı olmaya hazırız:
  • PostgreSQL
  • MySQL/MariaDB
  • MongoDB

Size nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen info@inspirit.com.tr adresinden iletişime geçin veya hizmetler sayfamızı ziyaret edin.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.