EN

TEKNİK MAKALELER

Teknoloji Sektöründe İK: Zorluklar ve Çözümler

Teknoloji sektörü büyüdükçe ve değiştikçe, insan kaynaklarının buna göre adapte olması gerekiyor. Doğru İK stratejileri, doğru yönde olumlu değişim sağlayabilir. Ancak, yetenek eksikliği, tükenmişlik ve çalışanları elde tutmak gibi yol boyunca üstesinden gelinmesi gereken benzersiz zorluklar var.

Teknoloji sektöründeki en büyük İK zorlukları

1. Çalışan tükenmişliği

 

Tükenmişlik yeni bir kavram değildir. Tükenmişlik, giriş seviyesindeki çalışanlardan C seviyesindeki yöneticilere kadar herkesi etkileyebilir. Peki, işletmeler bununla etkili bir şekilde başa çıkıyor mu?
 
Dört günlük çalışma haftalarının, çalışan esenliği (well-being) uygulamalarının ve zihinsel sağlık günlerinin yükselişi, doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor. Ancak, MIT akademisyeni Michael Schrages, bu hareketlerin genellikle daha büyük sorunları ele alan stratejilerden ziyade ağrı noktalarını yöneten taktikler olduğunu söylüyor.
 
MIT webinarında konuşan uzmanlar, sürdürülebilir üretkenlik ihtiyacını tartışırken bunun sağlıklı üretimlere yol açan sağlıklı işyeri ve sağlıklı işgücü girdileri anlamına geldiğini belirttiler.

2. En İyi Yeteneği Çekmek

 

Dijitalleşme, endüstriler ve sektörler arasında yeni yollarla gerçekleşiyor; pandemi, dijital benimsemeyi birkaç yıl hızlandırdı. Yeni alanlarda teknoloji fırsatları açıldıkça ve mevcut BT rolleri geliştikçe, profesyoneller seçimlerini yapabilir. Bu, işletmeler için mutlaka kötü bir haber anlamına gelmez.

 

Mckinsey'in öngördüğü gibi, kazanan bir değer teklifi yaratan şirketler “daha büyük bir havuzdan kaliteli adaylar” görebilirken, başarısız olan şirketler daha büyük bir yetenek sıkıntısıyla karşı karşıya kalacaklar.
 

3. Çalışanları elde tutmak: yetenek eksikliğinden kaçınmak

 

Son yıllardaki en büyük zorluklardan biri 'Büyük İstifa' olarak adlandırıldı. Çalışanlar istifa ediyor, rolleri değiştiriyor ve onları hangi yeni, daha iyi fırsatların bekleyebileceğine bakıyor.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen raporlar, bunun da yerel bir moda olmadığını gösteriyor. Birleşik Krallık'ta yakın zamanda yapılan bir anket, çalışanların %69'unun birkaç ay içinde işlerini değiştirme konusunda kendilerini güvende hissettiklerini ortaya koydu. Geçen yıl ABD'de 47,8 milyon işçi gönüllü olarak işini bıraktı; bu, kayıtların tutulduğu 2001'den bu yana en yüksek rakam.
 
Ayrılan çalışanlar, yukarıda değinildiği gibi, doldurulması özellikle zor olan boşluklar bırakmaktadır. Dahası, araştırmalar, maliyetlerin bariz yetenek eksikliğinin ötesine geçebileceğini öne sürüyor. Yeni işe alınan bir kişinin, 25.200 £ maliyetle “optimum üretkenliğe” ulaşması 28 hafta sürer.
 
Bu nedenle, uzman teknoloji işe alım becerilerini kullanarak ilk etapta doğru yeteneği çekmek ve bu yeteneği gelecek fırsatları ve olumlu bir kültürle elde tutmak önemlidir.
 

Teknoloji sektöründeki İK trendleri

 

Beceri geliştirme

Teknolojiyle ilgili rollerin sayısı artıyor. Tahminler, küresel dijital iş sayısının 2021'de 51 milyondan 2025'te 190 milyona çıkacağını gösteriyor. Bu arada dijital yetkinlik açığı hala yaygın.
 
Bu yeni rollerin bazıları dışarıdan doldurulabilir, ancak yeteneği içeriden de düşünmek önemlidir. Yeni beceriler kazanan çalışanlar, şirkete değer ve fayda sağlayabilir. Aslında, bir PwC araştırması, en gelişmiş yetkinlik geliştirme programlarına sahip şirketlerin inovasyonda üç kat iyileşme gördüğünü buldu. Ankete katılanların %60'ı kurum kültüründe de bir iyileşme gördü.

Uzman şirketler aracılığıyla dış kaynak kullanımı

Büyüyen işletmeler neye ihtiyaçları olduğunu bilirler, ancak oraya nasıl ulaşacaklarını her zaman bilmezler. Dış kaynak kullanımı ve uzmanlarla çalışmak, hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 
Doğru yetenek havuzlarına erişiminiz, şirketiniz için doğru yetenekleri bulmanıza, işe almanıza ve dolayısıyla elinizde tutmanıza yardımcı olabilir. Sektörü, doğru yeteneği nerede bulacağınızı ve şirketinizin tam olarak ne aradığını anlayan teknoloji dış kaynak uzmanlarıyla çalışmak önemlidir.
 
Bu, şirketlerin açık pozisyonları doğru adaylarla doldurarak ölçeklenebilir kalmalarına ve zamandan (ve paradan) tasarruf etmelerine yardımcı olur.
 
InspireIT olarak, 2003 yılından bu yana Avrupa, Orta Doğu ve CIS bölgesinde teknik işe alım ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Ekibimiz, analiz ve derin endüstri bilgisine dayalı olarak şirketiniz için en uygun teknoloji dış kaynak kullanımı çözümlerini sağlar.
 

info@inspirit.com.tr adresine bir e-posta göndererek neye ihtiyacınız olduğunu bize bildirin.

 

Daha fazla içgörü mü arıyorsunuz? Teknik blog makalelerimize göz atın.

 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültenlerimiz için kayıt olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

SM hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.